ПРОВЕДЕНА СПІЛЬНА НАРАДА СУДДІВ ТА СПІВРОБІТНИКІВ ОРГАНУ ПРОБАЦІЇ
В серпні 2024 року у приміщенні Липоводолинського районного суду Сумської області відбулася спільна нарада суддів та начальника Роменського районного сектору №1 філії ДУ "Центр пробації" Олександра Великодного. На нараді також була присутня волонтер центру пробації Яна Ситник.
Учасники заходу заслухали змістовну доповідь керівника місцевого органу пробації про механізми практичного виконання покарання у виді пробаційного нагляду, а також ознайомилися із методично-практичними розробками щодо практичної реалізації пробаційних програм і участі волонтерів у їх реалізації, а саме:
«ЗМІНА ПРОКРИМІНАЛЬНОГО МИСЛЕННЯ»
Метою реалізації пробаційної програми є досягнення позитивних змін у поведінці суб’єкта пробації шляхом розвитку та підтримки навичок конструктивного та критичного мислення, планування та постановки цілей, а також сприяння розвитку соціально прийнятних норм поведінки та навичок співпраці у взаєминах з оточуючими. Програма спрямована на позитивну зміну поведінки особистості через усвідомлення нею проблеми, збільшення її вмотивованості до змін, розвиток обізнаності та відповідних навичок.
«ПОПЕРЕДЖЕННЯ ВЖИВАННЯ ПСИХОАКТИВНИХ РЕЧОВИН»
Метою реалізації пробаційної програми є розвиток та підтримка навичок ефективного самоконтролю, усвідомлення необхідності стратегій зменшення шкоди вiд вживання психоактивних речовин (далі – ПАР) та підвищення вмотивованості до відмови вiд їх вживання.
«ПОДОЛАННЯ АГРЕСИВНОЇ ПОВЕДІНКИ»
Метою реалізації пробаційної програми є розвиток навичок саморегуляції психоемоційних станів, управління гнівом та агресивною поведінкою, розширення інструментів ефективної взаємодії, формування готовності дотримуватися соціально прийнятних норм та ненасильницьких моделей поведінки.
«ФОРМУВАННЯ ЖИТТЄВИХ НАВИЧОК»
Метою реалізації пробаційної програми є розвиток та підтримка у суб’єкта пробації навичок успішного спілкування та співпраці, сприяння формуванню просоціальних цінностей та ефективних стосунків у сім’ї, здобуття освіти і працевлаштування, цілепокладання та побудови життєвих планів на засадах загальноприйнятих цінностей.
«ПОДОЛАННЯ ДОМАШНЬОГО НАСИЛЬСТВА»
Метою реалізації пробаційної програми є досягнення позитивних змін у поведінці суб’єктів пробації через розвиток у них ненасильницьких поведінкових моделей, формування установок рівності та партнерства, в тому числі й ознайомлення з юридичною складовою вчинення домашнього насильства.
Програма спрямована на зміну поведінки особистості через усвідомлення нею проблеми, збільшення її вмотивованості до змін, розвиток обізнаності та відповідних навичок.
Пробаційна програма може змінити життя засудженого на краще, якщо він не лише відвідує всі заняття, передбачені графіком, а й виявлятиме власне бажання змінитися.
Також під час наради окремо обговорені питання застосування норм законодавства щодо нововведеного покарання у виді пробаційного нагляду, а також потенційні складності щодо такого покарання із застосуванням пробаційних програм та їх різновидів щодо окремих категорій осіб.