УВАГА!!! ВИСОКОПАТОГЕННИЙ ГРИП ПТИЦІ!

Дата: 05.01.2024 08:15

Фото без описуЗареєстровано випадок захворювання на високопатогенний грип птиці у приватному секторі Сумського району.

Високопатогенний грип птиці залишається на сьогодні однією з основних проблем світового птахівництва, так як несе великі економічні збитки, втрати від проведених заходів, які передбачають поголівне знищення птиці у вогнищах, а головне – це загроза для здоров’я людей. Симптоми грипу у людей  можуть варіювати від симптомів типових для звичайного грипу до інфекцій очей, пневмонії, важких респіраторних захворювань. Дотримання елементарних гігієнічних вимог (маски, миття рук, уникнення безпосереднього контакту)  сприятиме уникненню цього захворювання.

Дикі птахи, особливо мігруюча водоплавна птиця, є природним резервуаром вірусів грипу птиці.

До грипу сприйнятлива домашня, синантропна та дика перелітна птиця.

Джерелом інфекції є хвора і перехворіла птиця, а також водоплавна птиця без клінічних ознак захворювання. Дикі качки, крячки, лебеді, чайки та інші види перелітної птиці, чутливі до вірусу грипу птиці, є переносниками інфекції та природним резервуаром інфекції.

Інкубаційний період у птиці триває 1 - 7 днів. В окремих випадках - від декількох годин до 7 діб і більше.

Клінічні ознаки грипу птиці є мінливими і залежать від вірулентності вірусу, виду птиці, віку, статі, супутніх хвороб і навколишнього середовища тощо.

Клінічні ознаки у курей різноманітні: від слабовиражених до гострого перебігу, з високою смертністю без проявів будь-яких симптомів або з мінімальними ознаками депресії; відсутність апетиту, раптова загибель великої кількості птиці у стаді; хвора птиця сидить або стоїть у напівкоматозному стані з опущеною головою. Кури, інфіковані вірусом пташиного грипу, несуть яйця без шкаралупи і з часом припиняють яйцекладку. Хвороба супроводжується депресією, втратою чутливості, сльозотечею, набряками в ділянці голови і шиї, ціанотичністю слизових оболонок, гребінця та сережок, водянистим проносом, рідше - симптомами ураження органів дихання.

У бройлерів клінічні ознаки високопатогенного грипу менше виражені, ніж у інших видів птиці, і характеризуються пригніченням, сонливістю, відсутністю апетиту та підвищеною летальністю. Також спостерігаються набряки голови та шиї, ознаки ураження нервової системи, зокрема викривлення шиї та атаксія.

Клінічні ознаки грипу індиків залежать від патогенності збудника, віку птиці та інфікування збудниками інших хвороб. При зараженні високопатогенними штамами грипу відмічається раптова загибель птиці, знижується або припиняється яйцекладка, з'являються бронхіальні хрипи і крепітація в легенях, глухий, болючий кашель, синусити, набряки голови, депресія, діарея.

У каченят, хворих на грип, спостерігаються слабкість, пригнічення, сльозотеча, часткова або повна відмова від корму, приступи судом, після яких каченята гинуть. Часто настають паралічі шиї, кінцівок, крил.

Дорослі качки хворіють без видимих клінічних ознак.

У гусей, заражених вірусами пташиного грипу, спостерігаються відсутність апетиту, ознаки депресії, пронос, набряк очних пазух. У гусенят проявляються ознаки ураження нервової системи.

Власникам птиці індивідуальних господартсв дотримуватись наступних  правил профілактики та недопущення грипу птиці:

• Утримувати птицю в домашніх садибах у закритому режимі ;

• Закупляти птицю лише у визначених місцях та за наявності ветеринарних документів;

• Обмежити вільного випасу  (вигулу) домашньої птиці (особисто водоплавної);

• Обмежити контакти домашньої птиці з дикою під час вигулу на присадибних ділянках, на водоймищах;

• Обладнати вхід до садиби дезінфікуючим килимком, заправлений дезінфікуючим засобом;

• При догляді за птицею, мати спецодяг та спецвзуття;

• Своєчасно проводити дезінфекцію пташників та подвір’я;

• Трупи загиблої птиці заборонено викидати за межі присадибних ділянок та на сміттєзвалище, загиблу птицю спалювати та захороняти;

• Користувачам мисливських угідь, спеціалістам ветеринарної служби проводити обстеження узбережжя річок, ставків та інших водойм на предмет виявлення трупів птиці.

У разі підозри виникнення захворювання  та загибелі птиці терміново звертайтеся до державних районних лікарень ветеринарної медицини!

Найменування лікарні ветеринарної медицини

Адреса фактичного розташування (вулиця, номер будинку)

Контактні дані (номер телефону, е- mail)

Роменська районна державна лікарня ветеринарної медицини