ДЕНЬ ПАМ’ЯТІ ЖЕРТВ ГЕНОЦИДУ КРИМСЬКОТАТАРСЬКОГО НАРОДУ
18 травня - День пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу та День боротьби за права кримськотатарського народу
У цей день весь світ згадує жахливі події 1944-го року, коли за вказівкою вождів тоталітарного режиму примусово депортували у віддалені регіони Радянського Союзу кримських татар, а з ними й представників інших національних меншин. Підставою для цього стали претензії радянського уряду в нібито «масовій зраді та колабораціонізмі» татарського народу під час окупації нацистськими військами. Тоді було депортовано понад 190 тис. (за татарським джерелами – понад 228 тис.), з яких половина не витримала тягарю депортації. Понад 150 тисяч кримських татар перевезли до Узбекистану, інших розбили на невеликі групи і переселили до Казахстану, Таджикистану, Марійської АРСР, на Урал та до Костромської області. За перші три роки після переселення від голоду, виснаження і хвороб померли, за різними оцінками, від 20 до 46% всіх депортованих. Протягом 12 років кримські татари мали статус «спецпереселенців», який передбачав заборону перетинання кордону поселення без згоди спецкомендатури у письмовому вигляді, а тих, хто відвідував родичів у сусідньому селищі, засуджували до 25 років.
Політика етноциду щодо депортованих етносів Криму не обмежувалася лише їх виселенням за межі етнічної території. Відразу після виселення «антирадянських елементів» майже цілковито була змінена топоніміка півострова: перейменовано райони та районні центри, назви яких були пов’язані з виселеними спецпереселенцями. За підрахунками дослідників, упродовж наступних років було перейменовано 1 062 села у 26 районах Кримської області. 1946 року підписаний закон, яким було затверджено ліквідацію Кримської АРСР...
Режим спецпоселення для кримських татар був скасований 1956 р., до 1957 р. були заборонені будь-які публікації цією мовою, цю національність також заборонили вписувати в паспорт. Заборона кримським татарам повертатися до Криму діяла фактично до 1989 року.
В умовах війни вшанування на загальнодержавному рівні пам’яті жертв депортації кримськотатарського народу і демонстрація солідарності в боротьбі за відновлення його прав набуває надважливого українського та міжнародного значення. Про злочини росії проти кримськотатарського народу варто пам’ятати усьому світу.
Сьогодні кожен може вшанувати пам’ять жертв геноциду кримських татар хвилиною мовчання.
Вічна пам‘ять жертвам геноциду кримськотатарського народу. Вічна пам‘ять усім невинним жертвам paдянcького та paшиcтcького режимів.