ГРИП, COVID-19 ТА ГРВІ: ЧИМ ВІДРІЗНЯЮТЬСЯ СИМПТОМИ ТА ЯК ВБЕРЕГТИСЯ?

Дата: 27.10.2023 14:30

Фото без описуРізниця між грипом, Covid-19 та ГРВІ (гострою респіраторною вірусною інфекцією) насамперед полягає у тому, що збудниками грипу є різні штами вірусу, Covid-19 – коронавірус, вперше виявлений у 2019 році, а збудниками ГРВІ є понад 200 вірусів, які часто не пов’язані генетично та належать до різних груп захворювань.

Основна різниця у симптомах грипу, Covid-19 і ГРВІ полягає у тому, що грип розпочинається раптово і гостро. Впродовж періоду хвороби різко виражені ломота в тілі, озноб, головний біль, біль у м’язах, втрата смаку та запаху (хоча частіше це зустрічається при COVID-19), а ГРВІ – зазвичай починається поступово і супроводжується відчуттям “розбитості” та загального нездужання.

Спільні симптоми та протікання грипу та Covid-19.

Вірус грипу може локалізуватися як у верхніх, так і у нижніх дихальних шляхах, що частково пояснює здатність цього вірусу викликати важкі форми захворювання. Симптоми грипу виникають раптово і можуть тривати від кількох днів до кількох тижнів. Від моменту інфікування та появи симптомів може пройти один та більше днів. У обох випадках інфікована особа може виділяти та поширювати вірус до того, як з’являться видимі симптоми.

Проте симптоми COVID-19 можуть проявлятись довше, ніж симптоми грипу. У випадку із COVID-19, людина може бути заразною довше, ніж хворіючи на грип.

Запальний процес і підвищення температури до 38 градусів є нормальною реакцією організму на збудник, оскільки дозволяє боротися з інфекцією, однак висока температура (понад 39 градусів) є небезпечною - її слід знижувати.

Характерними симптомами грипу та Covid-19 є: головний біль, ломота у м’язах і суглобах, загальна слабкість, втрата апетиту, нудота, кашель, втрата смаку та запаху.

Симптоми та протікання ГРВІ.

Найпоширенішим збудником ГРВІ є риновірус, який розмножується в клітинах епітелію порожнини носа, провокуючи: нежить, закладеність носа, біль у горлі та кашель.

При аденовірусній інфекції може виникати відчуття піску в очах.

Температура тіла зазвичай в межах 37-37,5 градусів.

ГРВІ прогресує кілька днів, а потім людина самостійно одужує без спеціального лікування.

Ускладнення ГРВІ – це зазвичай запалення носових ходів та середнього вуха.

Небезпечні симптоми: коли потрібно негайно звертатися за допомогою?

- задишка;

- висипи на шкірі;

- кровохаркання;

- синюшний відтінок шкіри;

- біль в грудях;

- зниження тиску;

- сповільнений пульс;

- аритмія;

- порушення свідомості;

- судоми.

Ці симптоми ігнорувати ні в якому разі не можна. Продовжувати лікування вдома дуже небезпечно, оскільки це може призвести до смерті хворого.

Не займайтесь самолікуванням – при появі перших ознак звертайтесь до свого сімейного лікаря чи педіатра.

Прості правила під час сезону ГРІ:

- вакцинуйтеся;

- уникайте близького контакту з хворими;

- прикривайте ніс та рот під час кашлю та чхання;

- мийте руки;

- намагайтеся не торкатися обличчя;

- провітрюйте та дезинфікуйте приміщення;

- дотримуйтесь корисних звичок (достатня вікова фізична активність, збалансоване харчування, достатнє споживання води, повноцінний відпочинок та сон, запобігання стресу).

Найкращій засіб вберегтися від сезонного грипу – ВАКЦИНАЦІЯ!

На даний час використовуються два типи вакцин: Джісі Флю (Green Cross Corporation, Південна Корея) та Ваксігрип Тетра (Sanofi Pasteur, Франція).

Вакцину від грипу можна придбати в будь-якому аптечному пункті. Для проведення вакцинації від грипу та COVID-19 зверніться до свого сімейного лікаря або педіатра. Бережіть себе та своє здоров’я!