Липоводолинська громада
Сумська область, Роменський район

13 СІЧНЯ: МАЛАНКА — НАПЕРЕДОДНІ НОВОГО РОКУ

Дата: 13.01.2023 10:24
Кількість переглядів: 104

Фото без описуЗ Різдва і до Маланки нічого не можна було нічого робити в хаті (крім догляду худоби). Скрізь була густо встелена долівка, на покутті стоят дідух. Все це знаменувало ниву, густу вкриту житом-пшеницею та луги, порослі буйними травами. Щедрий бог урожаю в новорічну ніч (13--14 січня) мусів побачити повну ниву й щасливу родину, й у новому році подати такий самий урожай. Саме тому сьогоднішній вечір має назву не святий, а Щедрий або щедрівка.

А от щодо другої назви сьогоднішнього свята – Маланки – є дуже давня, ще з дохристиянських часів легенда. Мав Бог Вседержитель чотирьох синів і доньку Ладу (це наша мати-земля). І народила Лада двох діточок: сина Радо-Князя та доньку Весну-Маяну, яку потім стали звати просто Миланка-Маланка. А звали її так тому, що цілому світу була вона мила, бо цей світ квітами і зеленим листом уквітчала.

Але лихий змій, володар пекла (один із синів бога Вседержителя, який ворогував з усіма родичами) вкрав племінницю Маланку та запроторив її в своє підземне царство. Знайшов і визволив її звідти простий парубок Василь, а згодом і одружився з нею. Отже святкування Маланки мало символізувати весну, що нарешті вирвалася з неволі.

Здавалося б, до чого тут Весна-Маланка й зимове святоУ тому й то і справа: новорічні свята мають у собі ознаки свят зими, весни, літа та осені, бо це ж чаклування на весь рік! А звідси стає зрозумілими й усі інші ритуали, які у цей день виконували члени родини.

Так, господар весь день порався на дворі, давав всьому лад. Господиня готувала щедру вечерю, здебільшого м'ясні страви та з борошна: квасок, печеню, ковбаси, кров'янку, вареники і обов’язково млинці, щоб сонечко так землю припікало, як вогонь млинці, і щоб навесні й улітку все так росло, як тісто на млинці (на дріжджах). Одним словом, усією родиною готувалися до зустрічі Щедрого бога.

Ну а ввечері вся родина збиралась за щедрою вечерею, перед початком якої господар промовляв: “Дай, Боже, у цьому році нам усім щастя, здоров'я, – а звернувшись до снопа на покутті, – а померлим царство небесне”.

Вночі, далеко до світанку, діти-хлопчики з різним мішаним зерном ходили по хатах “засівати”, з Новим роком вітати. Діти-хлопчики – це символ багатства, добра, здоров'я, надії. До хлопчиків найбільше прихильний Щедрий бог, ось чому посівати ходили тільки хлопчики та ще й досвіту, бо Щедрий надранок відійде у небо з димом дідуха. Зерно “посівне” мусить з’їсти лише птиця, бо в яйці зародок життя і сонячна сила, а птиця – є близькою до неба.

Ну і на межі старого та нового року, близько 12-ї, хлопці підпалювала солому, стрибали через вогонь і таким чином очищалися від злого та весело вітали вогнем-сонцем Щедрого бога. Вже перед самим ранком запалювали дідуха (окрім двох в'язочок). Сюди ж на на вогонь клали сміття, що вперше замели хату після Різдва. Таким чином проводжали Щедрого бога на небо до сонця, а духів-предків назад у лани та ниви, де вони напоять землю-матінку водою, зростять зерно, охоронять ниву від зливи, граду, сприятимуть доброму рожаю, а отже, і продовженню роду...

Оскільки у ніч на Новий рік відкрите небо і відтіля можна все попросити, бажаю всім скорішого миру на нашій землі та сили духу! Щедрого вечора Вам!


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь